Moje opinie o rynku forex

Rynek forex jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków finansowych. Dzięki dynamicznym zmianą kursów oraz dźwigni finansowej, jest instrumentem o ogromnych możliwościach. Dzięki temu codziennie pojawia się tysiące nowych graczy z których duża część z dnia na dzień staje się bogata.

Triki i sztuczki

Zbiór zasad które warto przestrzegać: dzięki nim zawartość Waszego portfela będzie stale rosła.

Słowniczek pojęć

Najważniejsze hasła z których korzystać będziecie podczas gry na rynkach finansowych.

Kalkulacja MTM

Czym jest kalkulacja Market to Market i co ma wspólnego z wartością L&M? Dodatkowo: jak obliczyć wartość pipsa.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz inwestowanie na rynku Forex?

Dzisiejszy wpis nie będzie klasycznym artykułem. To raczej instrukcja obsługi: ulotka zawierająca najważniejsze punkty które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do samodzielnego otwierania pierwszych pozycji. Oczywiście nie wszystkie są obowiązkowe: możecie je traktować raczej jako porady i sugestie. Gwarantuję jednak że jeśli na początku pominiecie wybrane punkty, prędzej czy później i tak do nich wrócicie.

Szkolenie
Podobnie jak podczas nauki jazdy samochodem, kursant najpierw uczy się teorii. Dopiero po przerobieniu najważniejszych aspektów przepisów ruchu drogowego, zabiera się za jazdę samochodem. W dalszym ciągu uczęszczając na wykłady teoretyczne. Nie oznacza to że od razu będzie wykorzystywał w praktyce zdobytą wiedzę. Szereg przykładowych sytuacji przyda się później: podczas realnych sytuacji na drodze.
Podobnie jest w przypadku Forex: na początku wystarczą Ci podstawy. Jednak w trakcie dalszych inwestycji i budowania własnych strategii, szersza wiedza jest wręcz niezbędna. Między innymi właśnie dlatego tak mocno sugerowane jest wypróbowanie swoich sił na koncie demonstracyjnym: to właśnie tam gracz powoli zaczyna zdawać sobie sprawę z luk w edukacji i powoli ale regularnie je uzupełnia.
Jakich elementów teoretycznych powinniśmy się imać na początku? Poniżej zamieszczam nagłówki będące skompensowanym źródłem wiedzy od którego należy zacząć.
  • Podstawy - czyli czym jest Forex, jak działa otwieranie i zamykanie pozycji
  • Strategia gry: limity stop-loss, take-profit i ich pochodne
  • Ekonomia: zależność między popytem a podażą i ich wpływ na kurs waluty
  • Analiza techniczna i fundamentalna: jak bieżące i przeszłe wydarzenia/wartości kursów wpływają na aktualny rynek
  • Psychologia inwestowania - największe zagrożenie gracza wychodzi od niego samego

To oczywiście tylko zbiór zagadnień jednak w trakcie ich poznawania, nasuną się Wam dalsze pytania. Zachęcam do odwiedzin naszych stron Forex Polska i Podstawy Forex w celu poznania najważniejszych zagadnień oraz do kontaktu w celu uzupełnienia powyższej listy Waszymi propozycjami.

Warunki techniczne
Powyższy, nie do końca precyzyjny nagłówek "warunki techniczne" mówi nam o indywidualnym podejściu do gry. Jak będziemy traktować trading? Czy będzie to nasze główne zajęcie czy może sposób na dorobienie do pensji?
W praktyce mogę powiedzieć że jeśli tylko złapiecie "bakcyla inwestycyjnego", pierwsze zauroczenie możliwościami Forex szybko przerodzi się w codzienne sesje. Część z Was już po kilku miesiącach będzie w stanie w ten sposób zarobić dużo więcej niż 2-3 średnie krajowe. Co dalej? Wszystko zależy właśnie od Ciebie i od Twojego charakteru.
Jeśli zajmiecie się inwestowaniem na pełen etat, bardzo mocno sugeruję wynajem biura. Na początku będzie się to wiązało z dużym - względem przychodów - wydatkiem. Z czasem jednak zobaczycie że praca w biurze jest bardziej wydajna. Będziecie mieli miejsce m.in. na kilka monitorów, tablice interaktywne i co najważniejsze: możliwość odcięcia się od czynników zewnętrznych. Skupienie jest tutaj kluczowe.
Zachęcam też do uczestnictwa we wszelkiego rodzaju zlotach. Możecie na nich spotkać osoby z podobnymi pasjami. Często też będziecie w stanie zawrzeć znajomość z osobami z Waszego miasta co z czasem da możliwość wspólnego najmu biura: skutkować to będzie niższymi kosztami i wzajemną motywacją.

Na sam koniec wspomnę moje początki: nie były proste. Pierwsze sukcesy zostały przekreślone licznymi przegranymi, spowodowanymi - a jakże! - brakiem w edukacji. Jednak jeśli tylko uda się Wam przebrnąć przez pierwsze kilka miesięcy, gwarantuję że inwestowanie na Forex jest nie tylko rentownym ale też bardzo wdzięcznym zajęciem.

W pigułce o wpisie

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz inwestowanie na rynku Forex?
Najważniejsza jest teoria
Od czego zacząć: kluczowe zagadnienia
Własne biuro czy praca w domu?

Ostatnie komentarze

Wpis nie został jeszcze skomentowany

Skomentuj wpis

Zabezpieczenie antyspamowe:
Proszę wpisać stolicę Polski:
Dziękuję za dodanie komenarza!
Musi być on jeszcze zmoderowany po czym zostanie tutaj wyświetlony.